ERIN WATT* Popierinė princesė

imageĮspūdžiai. Oi kaip labai man patinka tokios knygos, kurias skaitydama galvoji, kad tai tikrai šūdina knyga su šūdinais veikėjais, klišėmis, be siužeto, kurios niekada nerekomenduosi draugams, o gal net ir slėpsi nuo visų, kad skaitei, bet perskaitai vienu prisėdimu ir dar susibiesni, kad tai, pasirodo, trilogija, kurios kitų dalių lietuviškai laukti neketini, nes nori dar dvi dienas skaityti tą šūdiną istoriją, apie kurią niekam nieko nesakysi, todėl googlini, kur gauti epub originalo kalba. Tai va tokia šita knyga.

Nieko apie knygą girdėjusi nebuvau, tik visur šmėžavo viršelis ir buvo skelbiama, kad tai labai jau dėmesio verta paauglių litertūros naujiena. Apie siužetą nežinojau, bet kažkodėl buvau susidariusi įspūdį, kad knyga bus iš tų “Vienišojo miesto”, “Divergenčių”, “Tigro užkerėjimų” serijos. Net ir anotaciją perskaičiusi nebuvau pagalvojusi labai kitaip. Gal tik distopiją atmečiau. Ir tas N-16 ant viršelio užkliuvo, bet irgi nebuvau nieko iš anksto pagalvojusi. Kaip labai man patinka staigmenos.

Rezultatas – gavau paauglišką “Penkiasdešimt pilkų atspalvių”, “Gossip girl” ir “Twilight’o” hibridą, kuriame yra nuorodų į “Harį Poterį”. Šūdinai nuostabi knyga – nerandu labiau jai tinkančio išsireiškimo.

Žanras ir skaitytojų amžius. Knyga priskiriama YA žanrui (romantinė, jokių sci-fi/fantasy), parašyta +16. Kai nežinau, kokiai auditorijai skirta knyga, vadovaujuosi dviem taisyklėm: pagrindinių veikėjų amžiaus ir “o kaip atrodytų ekrane”. Veikėjai čia paaugliai mokiniai, 17-18 metų. Jeigu knyga būtų ekranizuota žodis į žodį, tada būtų S. Mano išvada – čia tokia knyga, kurią penkiolikmetis skaitytų pasislėpęs nuo tėvų.

Apie ką gi. Labai įdomiai jaučiuosi, kai knygą perskaičiau prieš savaitę ir dabar norėdama aprašyti apie ką ji buvo, niekaip neprisimenu pagrindinės veikėjos vardo. Hm. Paieškau google ir randu – Ela. Taigi, knyga yra tipinė melodraminė istorija, kurioje skurduolė mamos netekusi mergina (pragyvenimui užsidirbanti šokdama striptizą (nes jos mama irgi dirbo tai)) sužino, kad jos globa atiteko turtuoliui mirusio turtuolio tėvo geriausiam draugui. Tas jos naujas globėjus, pavarde Karalius (taip, knyga ne apie sostų karus, o apie pavardę) turi penkis sūnus, kurie Elos nekenčia, nes mano, kad ji miega su jų tėvu ir gviešisi (va koks geras žodis! Naudosiu ir vartosiu dažniau) jų turtų. Ela įsimyli vieną brolį ir štai apie tai yra knyga. Dar yra visokių ten peripetijų, kaip ta meilė vystosi, kas vyksta turtuolių mokykloje, bet iš esmės daugiau nelabai apie ką knyga.

Kas labai gerai. Nepaisant to, kad literatūrine ir menine prasme knygoje blogai yra kone viskas, bet pernakt suskaitomu bestselleriu ji tapo ne šiaip. Protingi autoriai žino, kad visas menas skirtas išpurtyti mus iš kasdienybės, priversti sustoti, pasigrožėti ir… pajausti. Taigi. Kuo daugiau emocijų (ir stipresnių, ir kuo universalesnių, ir kuo didesniam ratui) sukelia knyga, tuo populiaresnė ji tampa. Šita knyga liečia pačias universaliausias emocijas, todėl į ją įkristi yra šitaip lengva. Visi norim meilės, visiems gaila vaikų, kurių mamos mirė.

Kas užkliuvo skaitant. Čia tikrbūt yra pirmas kartas, kai šitą skiltį galėčiau užpildyti lapais kliuvinių. Bet keli pagrindiniai:

  • Netikusi pagrindinė veikėja, kuri yra tokia visiškai jokia: ja nesinori tikėti, jos nepamėgsti, suformuota iš klišių
  • Ir pati istorija visiškai klišinė – neturtinga mergaitė, kurios mama mirė, pasirodo, turėjo turtingą tėvą
  • Serijinė knyga – būna serijų, kurių kiekvienoje dalyje vyksta veiksmas, siužetas turi pradžią ir pabaigą, tai šita knyga yra tik istorijos pradžia; knygoje nelabai kas ir įvyksta
  • Perdėtas gašlumas, vulgarumas ir seksinis netikrumas: suprantu, kad toks yra knygos sumanymas, tačiau kad veikėjai galvotų tik apie seksą ir visi įvykiai vyktų tik apie tai manęs neįtikina

Kam rekomenduočiau. Nerekomenduočiau iš viso. Nesakyčiau niekam net kad skaičiau. Bet jeigu patiko pilki atspalviai ir kitos erotinės knygos, šita irgi patiks.

Citata. “Turiu pripažinti, jis karščiausias vaikinas visame klube. Aukštesnis, raumeningesnis ir visoks esnis nei dauguma. Negaliu nesižavėti, kaip jo juodi marškinėliai aptempia tobulą krūtinę. Nugara perbėga šiurpuliukai. Apsilaižau lūpas ir atsitiesiu. Val uždeda rankas man ant klubų. Su aukštakulniais mes beveik vienodo ūgio. Jaučiu, kaip jos krūtinė prisispaudžia prie mano nugaros, kai ji ima rangytis aplink mane kaip aplink stulpą.

Minia apačioje ima šėlti dar labiau, bet man egzistuoja tik Ridas Karalius. Žvėlgiu į jį, o jis į mane.

Įsikišu pirštą į burną ir jį ištraukiu. Jis nenusuka akių.

Perbraukiu pirštu sau per kaklą, per slėnį tarp krūtų, pilvu žemyn.”

 

* Autorės- Elle Kennedy ir Jen Frederick, pasivadinę Erin Watt

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s