JEAN SHINODA BOLEN Kiekviena moteris – deivė

Screen Shot 2017-02-21 at 11.20.54 AM.pngDosje. Kai aš kažkada dirbau knygyne (vieną vasarą, gal kokiais 2011 metais) populiariausios knygos buvo visokiausi kelionių vadovai – tie pusiau dokumentiniai, pusiau romaniniai. Arba ta banga praėjo ir skaityti kaip keliauja kiti nebeįdomu, arba mano amžiaus grupėje (neišvengiamai link trisdešimt) staiga didžiausiu prioritetu tapo savianalizė, visokių atsakymų ieškojimas ir bandymas sau pasiteisinti dėl visokių kas ir kaip. Mūsų lentynose (o ir knygynuose) padaugėjo (buvo pakelta naujam gyvenimui) psichologinių veikalų. Šitą knygą man davusi draugė ją taip išgyrė, kad turėjau savaitę jai perskaityti, nes, pasirodo, ją išgyrė ne tik man, bet dar ir daugybei kitų link trisdešimt, tad skaitančių po manęs eilė vis tįso. Sakė Aušra man “tu paskaityk paskaityk, iš karto viskas aišku bus”. Paskaičiau. Nepasakyčiau, kad viskas iš karto aišku tapo, bet savo elgesio pagrindimų radau, o ir kitų poelgius knyga pateisino. Be to, įdomu paskaityti apie kitus žmones, o ir naudinga prisiminti šį bei tą konstruojant rašytinius veikėjus.

Tai apie pačią knygą trumpai: medicinos mokslų daktarė psichiatrė Jean Shinoda Bolen knygoje išskiria septynis graikų dievybių archetipus, kurie įkūnija šiuolaikinės moters paveikslą. Išskirdama šiuos archetipus autorė remiasi Jungiškąja bei feminizmo teorijomis, kurios šiaip jau nesuderinamos, bet puikiai tinka išskiriant archetipus. Knyga parašyta aiškiai, be jokių labai PhD frazių, knygoje daug mitų, skaičiau beveik kaip grožinę literartūrą, bet tokią protingą.

Žanras ir skaitytojų amžius. Populiarioji psichologija, sakyčiau +25 kokie, nebent savęs ieškojimai (bet tokie ne penkioliktų gyvenimo metų) prasideda anksčiau.

Apie ką gi. Autorė išskiria septynis pagrindinius graikų dievybių archetipus, kurios veikia šiuolaikinę moterį. Teigiama, kad priimdama kiekvieną sprendimą moteris yra veikiama kurio nors dievybės archetipo, o žinant, kuris archetipas stipriausiai veikia asmenybę, galima numatyti (ir pakeisti) savo sprendimus bei pasėkmes.

Kas labai gerai. Stilius – aiškiai ir nepasikėlusiai parašyta knyga, skirta tikrai plačiai auditorijai. Man patinka skaityti protingas knygas ir nejausti, kad knyga laiko mane kvaila.

Mitai – jau labai ilgai vis pagalvodavau, kad reikėtų paskaitinėti graikų mitų, bet niekaip neprisiruošdavau, tai va privertė.

Kas užkliuvo skaitant. Nesijaučiu kompetentinga komentuoti ne grožinę literatūrą, tai pavarysiu ant viršelio. Nekenčiu tų nusiimančių popierinių apvalkalų, o po jais viršelis visai be dvasios.

Kam rekomenduočiau. Moterims, kurios kelia sau klausimą “O kodėl aš taip padariau?” ir kvestionuojančioms kitų žmonių elgesį. Dar galėtų ir vyrai paskaityti: naudinga būtų žinoti, kodėl jų moterys yra “ne kaip visos”. Ir dar pridėčiau trečią segmentą, nuo lyties nepriklausantį: rašantiems žmonėms. Daug yra rašymo teorijos knygų, besiremiančių archetipais, tai čia viena tokių, kuri tikrai gali pagelbėti kuriant moteriškus charakterius: kai nežinai, ką tavo veikėja dabar turėtų daryti, pagalvoji apie ją valdančią deivę ir pasidaro aišku. Čia gal net rašymo strigimus išjudintų.

Citata. “Moteris, pasirinkusi herojės kelią, susiduria su uždaviniais, kliūtimis bei pavojais. Tai, kaip ji reaguoja ir ką daro, keičia ją pačią. Kelionėse ji išsiaiškins, kurie dalykai jai svarbūs, ar jai pakanka drąsos veikti, remiantis turimomis žiniomis. Jos charakteris ir atjauta patirs išmėginimų. Ji susidurs su tamsiais, miglotais savo asmenybės aspektais: kartais tai vyks tada, kai ji akivaizdžiai suvoks savo stiprybę, ir pasitikėjimas savimi tik išaugs, o kartais tada, kai ją bus užvaldžiusi baimė. Ko gero, teks paragauti ir liūdesio, nes patirs netektį, ribotumą arba pralaimėjimą. Herojės kelias yra atradimų ir augimo kelionė, sujungianti jos pačios aspektus į vieną, tegu ir sudėtingą asmenybę.”

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s